Parasole na Chmielnej

>> Zapraszamy do polubienia nas na Facebooku

Jeste¶my mał± rodzinn± firm±, założon± przez naszego pradziadka - Juliana Gostkiewicza - przeszło 120 lat temu. Pradziadek Julian był typowym przedstawicielem pokolenia powstańców styczniowych. Za udział w powstaniu został wywłaszczony ze swojego maj±tku i zesłany na Syberię. Po powrocie z zesłania założył jedn± z pierwszych manufaktur parasolniczych w Warszawie ("Fabryka Parasoli Męzkich i Damskich").

Wiek XIX oraz pocz±tek XX jest to czas, kiedy eleganckie kobiety używały parasolek głównie do ochrony przed słońcem. Były to piękne, ręcznie wykonywane, często w pojedynczych egzemplarzach parasole z bambusowymi r±czkami i koronkowym materiałem.

Elegancki sklep Juliana Gostkiewicza znajdował się przy ulicy Erewańskiej 5 - dzisiejsza Kredytowa.). Pod tym adresem firma funkcjonowała do Powstania Warszawskiego. Po wojnie została przeniesiona na ulicę Rutkowskiego - obecn± Chmieln± - gdzie pod numerem 6 działa do dzi¶.

W okresie międzywojennym firmę przejęła córka Juliana, Helena Byszewska, która kontynuowała ręczny wyrób parasolek. Po II Wojnie ¦wiatowej zmieniły się oczekiwania klientów - zaprzestano używać parasoli przeciwsłonecznych. Gdy firmę przejęła córka Heleny - Hanna Choynowska - zajmowano się już tylko produkcj± parasoli przeciwdeszczowych. Dzi¶ sklep prowadzi syn Hanny - Witold Choynowski. Niestety ręczna produkcja parasoli nie jest już opłacalna w dzisiejszych czasach.

obrazek2

obrazek1